Landslag 2007

Ila och jag knep sista reservplatsen till landslaget, en prestation jag är mycket stolt över!

Film på sista landslagsuttagningsloppet, där jag och Ila gav ALLT, finns här!

Så här löd landslagsledningens motivering till small-landslaget:

Ett starkt lag med mycket bra uttagningsresultat. Fördelningen var enkel att göra. Självklart var att Mixie och Lova kör både individuellt och lag. Maries rutin och Zoes säkerhet gör dem självklara att köra lag. Att Åsa med unge Erik kommit för att stanna i de här sammanhangen är vi övertygade om. Vi tror att Erik redan i år har kapacitet att ta sig riktigt högt när det gäller de individuella platserna.

Stumpen och Piraya slutade på samma poäng. Bäst totalpoäng avgör till Stumpens fördel som reserv. Dilba går in som 3.e reserv till NordM på grund av att Ila inte är rabiesvaccinerad.

Vi övervägde även möjligheten att ta med SM-vinnaren Maja och hänvisa till särskilda skäl (Eva har fått barn under uttagningsperioden). Ekipaget har deltagit i fem av de sex uttagningsloppen. Efter mycket övervägande kom vi den här gången till slut fram till att resultat och särskilda skäl inte vägde tillräckligt tungt för att göra en så stor avvikelse från uttagningsordningen.

Blå är ordinarie ekipage, gröna är reserver.

Förare
Hund
Ho Del 1
Ag Del 1
Ag Del 2
Ho Del 2
Ag Del 3
Ho Del 3
– Sämsta Res.
Tot Poäng
Elin Holmroos
Mixie
9
20
1
20
18,5
20
-10
78,5
Rikard Isoluoma
Lova
20
9
20
15
12
15
-24
67
Marie Hansson
Zoe
15
12
17
11
9
1
-10
55
Åsa Söderman
Erik
7
15
1
1
18,5
7
-2
47,5
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
8
17
10
1
11
10
-11
46
Eva-Marie Wergård
Piraya
17
1
12
1
4
13
-2
46
Anna Müller
Ila
10
7
1
13
8
12
-11
40
Tobias Svensson
Dilba
13
1
11
10
5
1
-2
39
Elin Hylander
Zimba
1
13
13
1
13
11
-14
38
Eva Leandersson
Maja
1
0
1
17
15
1
-1
34
Lisa Lindberg
Ella
1
8
15
9
7
1
-8
33
Ida Pettersson
Ally
4
11
1
1
1
17
-2
33
Patrik Rosendal
Ina
1
10
1
1
10
8
-2
29
Rose-Marie Schmidt
Kelly
11
1
1
12
0
1
-1
25
Mette Björne
Ozzy
6
6
1
1
0
9
-1
22
Isabell Svensson
Jaffa
12
1
1
1
3
1
-2
17
Jannie Abelsson- Svensson
Tilly
3
1
0
0
6
1
0
11
Victoria Silfverberg
Isa
5
1
0
0
0
0
0
6
Tobias Svensson
Foxie
1
1
0
0
0
0
0
2

Etapp 1: Hoppklass 3

Plats: Nils Holgerssonhallen, Oxie
Datum: 2007-04-06
Domare: Yngve Sommer
Antal starter: 19 varav 5 diskade
Idealtid: 35 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
12
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
34,58
0,00
2
13
Eva-Marie Wergård
Piraya
Whispering Vally Piri Piri
36,68
1,68
3
17
Marie Hansson
Zoe
Wild-east Zip Zap Zoe
37,05
2,05
4
4
Tobias Svensson
Dilba
Champex’s Isa-Bella
37,82
2,82
5
15
Isabell Svensson
Jaffa
Champex’s Jaffa Black as Cola
38,01
3,01
6
18
Rose-Marie Schmidt
Kelly
Shelteam Blue Magic Trace
38,29
3,29
7
11
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
39,41
4,41
8
3
Elin Holmroos
Mixie
Shellrick’s Your Baby Blue
34,56
5,00
9
14
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
Fagett´s Malin
36,49
6,49
10
2
Åsa Söderman
Erik
Seamoor Gale Force
37,41
7,41
11
1
Mette Björne
Ozzy
Ozzy
37,59
7,59
12
6
Victoria Silfverberg
Isa
Shellrick´sThankYouForTheMusic
39,30
9,30
13
9
Ida Pettersson
Ally
Smedjenäs Golden Eye
39,98
9,98
14
5
Jannie Abelsson-Svensson
Tilly
Lundecock’s First Choice
42,23
12,23

Etapp 1: Agilityklass 3

Plats: Nils Holgerssonhallen, Oxie
Datum: 2007-04-07
Domare: Yngve Sommer
Antal starter: 18 varav 7 diskade
Idealtid: 38 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
16
Elin Holmroos
Mixie
Shellrick’s Your Baby Blue
37,15
0,00
2
5
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
Fagett´s Malin
37,74
0,00
3
15
Åsa Söderman
Erik
Seamoor Gale Force
38,00
0,00
4
18
Elin Hylander
Zimba
Woodmist Fine Sensible Promise
38,96
0,96
5
12
Marie Hansson
Zoe
Wild-east Zip Zap Zoe
39,83
1,83
6
10
Ida Pettersson
Ally
Smedjenäs Golden Eye
41,21
3,21
7
14
Patrik Rosendal
Ina
Sheltiebackens Celina
41,26
3,26
8
3
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
38,42
5,42
9
9
Lisa Lindberg
Ella
Colgolds Pocahontas
42,11
9,11
10
2
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
42,93
9,93
11
11
Mette Björne
Ozzy
Ozzy
40,42
12,42

Etapp 2: Hoppklass

Plats: Gagnef-Floda Brukshundklubb
Datum: 2007-06-02
Domare: Dag Brück
Antal starter: 16 varav 8 diskade
Idealtid: 35 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
15
Elin Holmroos
Mixie
Shellrick’s Your Baby Blue
Sheltie
34,67
0,00
2
3
Eva Leandersson
Maja
Lundecock’s Nightlife
Sheltie
35,24
0,24
3
2
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
Sheltie
35,42
0,42
4
17
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
Dvärgpudel
36,90
1,90
5
13
Rose-Marie Schmidt
Kelly
Shelteam Blue Magic Trace
Sheltie
37,62
2,62
6
6
Marie Hansson
Zoe
Wild-east Zip Zap Zoe
Sheltie
37,71
2,71
7
1
Tobias Svensson
Dilba
Champex’s Isa-Bella
Tysk spets/ Mittelspitz
38,24
3,24
8
18
Lisa Lindberg
Ella
Colgolds Pocahontas
Sheltie
35,76
5,76

Etapp 2: Agilityklass

Plats: Gagnef-Floda Brukshundklubb
Datum: 2007-06-03
Domare: Lena Dyrsmeds
Antal starter: 16 varav 9 diskade
Idealtid: 38 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
8
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
Sheltie
37,41
0,00
2
12
Marie Hansson
Zoe
Wild-east Zip Zap Zoe
Sheltie
37,82
0,00
3
17
Lisa Lindberg
Ella
Colgolds Pocahontas
Sheltie
39,53
1,53
4
13
Elin Hylander
Zimba
Woodmist Fine Sensible Promise
Sheltie
36,36
5,00
5
1
Eva-Marie Wergård
Piraya
Whispering Vally Piri Piri
Papillon
36,77
5,00
6
16
Tobias Svensson
Dilba
Champex’s Isa-Bella
Tysk spets/ Mittelspitz
39,42
6,42
7
14
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
Fagett´s Malin
Sheltie
45,47
12,47
DQ
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
Dvärgpudel
DQ
DQ

Etapp 3: Hoppklass

Plats: Rydafältet, Borås
Datum: 2007-06-30
Domare: Magnus Andkvist
Antal starter: 17 varav 7 diskade
Referenstid: 33 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
16
Elin Holmroos
Mixie
Shellrick’s Your Baby Blue
Sheltie
32,06
0,00
2
8
Ida Pettersson
Ally
Smedjenäs Golden Eye
Sheltie
33,03
0,03
3
17
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
Sheltie
30,78
5,00
4
13
Eva-Marie Wergård
Piraya
Whispering Vally Piri Piri
Papillon
31,14
5,00
5
9
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
Dvärgpudel
32,07
5,00
6
12
Elin Hylander
Zimba
Woodmist Fine Sensible Promise
Sheltie
33,94
5,94
7
14
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
Fagett´s Malin
Sheltie
35,72
7,72
8
5
Mette Björne
Ozzy
Ozzy
Jack russell terrier
35,74
12,74
9
4
Patrik Rosendal
Ina
Sheltiebackens Celina
Sheltie
32,41
15,00
10
7
Åsa Söderman
Erik
Seamoor Gale Force
Sheltie
36,74
18,74

Etapp 3: Agilityklass

Plats: Rydafältet, Borås
Datum: 2007-07-01
Domare: Alar Meomuttel
Antal starter: 15 varav 1 diskade
Referenstid: 32 sekunder

Plc
Snr
Förare / Hund Namn / Ras
Tid
Fel
1
5
Åsa Söderman
Erik
Seamoor Gale Force
Sheltie
31,97
0,00
1
14
Elin Holmroos
Mixie
Shellrick’s Your Baby Blue
Sheltie
31,97
0,00
3
3
Eva Leandersson
Maja
Lundecock’s Nightlife
Sheltie
32,14
0,14
4
10
Elin Hylander
Zimba
Woodmist Fine Sensible Promise
Sheltie
32,80
0,80
5
15
Rikard Isoluoma
Lova
Memus Song of Faith
Sheltie
33,75
1,75
6
12
Hanna Wennersten Nilsson
Stumpen
Fagett´s Malin
Sheltie
33,81
1,81
7
4
Patrik Rosendal
Ina
Sheltiebackens Celina
Sheltie
34,89
2,89
8
13
Marie Hansson
Zoe
Wild-east Zip Zap Zoe
Sheltie
35,03
3,03
9
7
Anna Müller
Ila
After Five Infinite Imbroglio
Dvärgpudel
35,13
3,13
10
8
Lisa Lindberg
Ella
Colgolds Pocahontas
Sheltie
32,33
5,33
11
1
Jannie Abelsson-Svensson
Tilly
Lundecock’s First Choice
Sheltie
35,48
8,48
12
9
Tobias Svensson
Dilba
Champex’s Isa-Bella
Tysk spets/ Mittelspitz
36,93
9,93
13
11
Eva-Marie Wergård
Piraya
Whispering Vally Piri Piri
Papillon
35,00
13,00
14
2
Isabell Svensson
Jaffa
Champex’s Jaffa Black as Cola
Tysk spets/ Mittelspitz
37,73
25,73